Ostatní (Různé)

ROŠŤÁK - listopad 2019

Drazí věřící,

každý rok, když padá listí a příroda usíná, máme i my možnost zamýšlet se nad pomíjivostí vlastního života. Nejprve společně slavíme všechny ty, kteří nás předešli do nebe, ať už mají své místo v církevním kalendáři nebo jsou jenom „anonymními svatými“, kteří třeba pocházeli z naší rodiny nebo z našeho okolí, a o kterých věříme, že jsou už nyní u Boha.

Listopad v liturgii

V listopadu nám Církev staví před náš zrak konec lidského života a konec světa. Týká se to především začátku měsíce, kdy slavíme Slavnost všech svatých a Vzpomínku na všechny věrné zesnulé a potom také nedělí ke konci liturgického mezidobí. Téma posledních věcí člověka (tzv. Individuální eschatologie) otvírají hned na začátku listopadu dva významné svátky. Svátek nebe a svátek očistce. Připomínka údělu, kterému se nevyhne žádný z nás: smrt (pokud ovšem nás na zemi nezastihne druhý Kristův příchod, srovnejme 1 Kor 15, 51), soukromý soud a věčný život – s Bohem, nebo bez Boha.

Hledáme květinářky

Farnost Přerov naléhavě hledá náhradu za dosavadní květinářky, které z rodinných a zdravotních důvodů už chtějí skončit. Jedná se o dobrovolnou činnost – odměnou může být radost z krásy květů, radost, když se práce podaří. Cílem je vytvořit jednu, dvě, třeba i tři party, které by se mohly střídat. Nejedná se o zapojení do nynější skupiny. S novými lidmi může přijít změna stylu, případní kritikové ať jsou připraveni ukázat sami, co dokážou.

ROŠŤÁK - Říjen 2019

Milí farníci,

dne 30. listopadu 2019 si budeme připomínat 100 let od vydání papežského listu Maximum illud papeže Benedikta XV., který vybízel k novému misijnímu úsilí hlásat radostnou zvěst evangelia, v době, kdy se celý svět vzpamatovával z utrpení první světové války. Benedikt XV. v tomto listu zdůrazňuje, že jediným motivem misijní činnosti má být poselství a láska. V duchu tohoto výročí vyhlásil papež František měsíc říjen 2019 jako mimořádný misijní měsíc.

Další úspěšný rok Maltézské pomoci v Přerově

Možná to zní i trošku troufale, ale naše statistika o počtu dobrovolníků, klientů a „odpracovaných hodinách“ je toho nezpochybnitelným důkazem.

Celostátní setkání animátorů v Chotěboři

Ve dnech 13. až 18.srpna se v 160 km vzdáleném městě Chotěboř na Vysočině konalo Celostátní setkání animátorů. Od nás z děkanátu se vypravila čtveřice odvážných animátorek: naše zástupkyně Anička a dál pak Ivča, Klárka a Monča. Setkání bylo zahájeno mší svatou v místním kostele, po ní následovala večeře a pak už jsme s plnými žaludky vydali na večerní program. Po celý zbytek týdne nás provázelo téma s Janem za Ježíšem a každý den jsme postupně více poznávali vztah Ježíše a Jana. Zároveň si každý z nás mohl vybrat 2 „laboratoře“, ve kterých jsme se věnovali určitému tématu.

Mimořádný misijní říjen 2019

Pro každý den Mimořádného misijního měsíce října 2019 vydaly Papežská misijní díla brožurku drobných Misijních úvah. (více na webových stránkách PMD)

PŘEDSTAVENÍ - P. JIŘÍ ZÁMEČNÍK

Drazí farníci, jak už asi většina z vás ví, jmenuji se Jiří Zámečník a od 1. července, tedy už takřka dva měsíce jsem kaplanem v Přerově a v Předmostí. Narodil jsem se 12. března roku 1984 v Uherském Hradišti. Taťka sice pochází ze Slovenska, ale rodiče, spolu s mým o čtyři roky starším bratrem Lukášem, již několik měsíců před mým narozením bydleli v Uherském Brodě, odkud pochází moje mamka. Takže v Brodě jsem vyrůstal, pět let studoval na základce a následně osm let na gymnáziu. Po maturitě jsem si užil nejdelší prázdniny v životě a potom nastoupil na výšku do Prahy.

PŘESTAVENÍ - JÁHEN VÁCLAV ŠKVAŘIL

Drazí farníci, věřím, že si i po čtyřleté přestávce stále pamatujete, jak vypadá jáhen a jaká je jeho služba v církvi. Pokud ne, pak vězte, že jsem ten „nový kněz“, který nosí štólu úplně nakřivo, na „ornátu“ má rukávy a zatím nemůže sloužit mši svatou. Dovolte mi, abych se vám představil. Jmenuji se Václav Škvařil a pocházím z Vyškova. Jsem tedy Hanák, stejně jako vy. Jsem nejstarší ze tří sourozenců, mladší bratr bydlí s manželkou v Olomouci a nejmladší sestra žije ve Vyškově a pracuje v Brně. Narodil jsem se v ČSFR v červenci 1991 ve Vyškově.

25 let mezi námi

Těžko bychom v naší dřevohostické farnosti hledali rodinu, do které by otec Artur Górka během svého 25 letého působení nevstoupil. Ať se jednalo o radostné události spojené se křtem narozeného dítěte nebo uzavřením sňatku, anebo o smutné chvíle rozloučení se s našimi zemřelými. Jeho každodenní život byl realizací benediktinského hesla „Modli se a pracuj“, což je zřejmé při pohledu na místní farní kostel zasvěcený sv. Havlovi, farní objekty i přilehlé okolí.

Prihlásit se k odběru Ostatní (Různé)